avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recurs

Bine v-am gasit!
Am citit, dar, vreau sa ascult expertii: Am dreptul la recurs sa cer martor, expert si interogatoriu?
Sunt fara "aparare" si nu am stiut la fond. Voi merge tot singura; garda moare, dar nu se preda! va multumesc, maine este ziua z, din nou.
Cel mai recent răspuns: Monica H. , Consilier juridic 15:24, 26 Mai 2009
Din pacate in recurs ( daca este recurs si nu cumva este vorba de apel) nu puteti folosi alte probe noi, se accepta doar proba cu inscrisuri. Numaiin ipoteza in care eventual ati solicitat anumite probe la instanta de fond si aceasta le-a respins in mod nejustificat, se pot reitera in recurs, iar instanta de casare sa constate ca probele erau necesare, utile si pertinente pentru aflarea adevarului si pronuntarea unei sentinte legale si temeinice. In caz contrar, ele vor fi respinse.
Art.305 cod procedura civila: „În instanţa de recurs nu se pot produce probe noi, cu excepţia înscrisurilor.”;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probe? grecul grecul Buna seara! In cursul cercetarii judecatoresti, se poate reitera cererea de proba care a fost initial respinsa? (vezi toată discuția)
Probe noi in recurs doru6 doru6 Ma intereseaza sa stiu daca in cadrul recursului declarat impotriva unei hotarari nesusceptibile de apel se pot administra si alte probe noi in afara ... (vezi toată discuția)