Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia copilului

Buna ziua,am o fetitza de 6 ani si tatal este cetatean strain.noi suntem separati de cand avea copilul cateva luni.as vrea custodia fetei dar de el nu mai stiu nimic de luni bune,pot obtine custodia copilului,el nefiind prezent?
Da, puteti obtine.

va trebui sa deschideti o actiune in instanta.
Aveti idee cam cat ar dura procesul?
Depinde de mai multi factori, care nu tin de activitatea unui avocat;

factori pe care un avocat nu-i poate influenta, cum ar fi:
- gradul de incarcare cu dosare a instantei competente sa solutioneze cererea dvs.;
- modalitatea de indeplinire a procedurilor prealabile de catre instanta (verificarea corectitudinii actiunii formulate, comunicarea actiunii, comunicarea intampinarii, citare, etc.)
- modalitatea de indeplinire a procedurilor de citare de care grefierul de sedinta, etc...
Pana la asta, dureaza sa-l gasiti pe tata, demersuri, in functie de ce accepta instanta. Si daca il gasiti, mai depinde de tata. Daca nu, alta e situatia.
Nu avem cums a va dam o solutie sau termen, ca nu stim ce cale va lua cererea dv.