Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa

Buna ziua!
În decembrie 2011 aveam sold către creditorul X = 30.000ron şi
către creditorul Y = 11.000 ron.
Cu ambii creditori am avut contracte de achiziţie mărfuri (achiziţiile fiind încetate în anul 2011)
În anul 2012 Y a fuzionat prin absorbţie cu X (fără să mă fi informat).
În octombrie 2014 ca urmare a modificării valorii prag,(40.000 ron) s-a depus cerere pentru deschiderea procedurii insolvenţei....
Ce sugestii puteţi avea pentru o contestaţie împotriva creditorului Y (el a depus cererea)?
Vă mulţumesc.

Creditorul Y este indreptatit sa solicite insolventa in masura in care creanta detinuta este in cuantum de 40000 lei si indeplineste celelalte conditii de admisibilitate. Prin absorbtie a fost dobandit atat activul cat si pasivul.