avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere SNG 2015
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere SNG 2015

Am deschis acest topic pentru a discuta probleme legate de admiterea la SNG sesiunea 2015.Spor al învăţat! :justcuz:
Ultima modificare: Marți, 21 Octombrie 2014
Patricia_, utilizator
sincer nu m-am asteptat sa fie asa de putine locuri tinand cont ca in 2014 au fost 140 si in 2013=120.putine ,putine is dezamagita:((.Si sa presupunem ca o sa fiu admisa in ce colt al tarii ar trebui sa ma indrept?:((
Nu se cunoaste de la intrarea in scoala unde anume vor fi posturile. Nu se stie decat nr de locuri, cate la instante, cate la parchete... unde anume.... pauza. Deci, s-ar putea sa nu te avantajeze deloc sau din contra, depinde ce orase vor fi si ce medie ai.
Din cate stiu, transferurile de la o instanta la alta merg foarte greu.

Daca sunt decat 63 de locuri anul asta..... va fi urat.... pt ca sunt foarte putine....
Nu stiu de ce scot atat de putine locuri la concurs, cand mereu se dau examene direct pe posturi.... e un mare semn de intrebare aici..... iar examenul direct pe post.... no comment ... dar poate vor sa mai organizeze un examen in toamna si asta e doar o urgenta de completare a personalului. Cine stie? Sunt plini de surprize!
Ultima modificare: Luni, 26 Ianuarie 2015
Raluca Brumusescu, utilizator
Raluca Brumusescu a scris:

Nu se cunoaste de la intrarea in scoala unde anume vor fi posturile. Nu se stie decat nr de locuri, cate la instante, cate la parchete... unde anume.... pauza. Deci, s-ar putea sa nu te avantajeze deloc sau din contra, depinde ce orase vor fi si ce medie ai.
Din cate stiu, transferurile de la o instanta la alta merg foarte greu.

Daca sunt decat 63 de locuri anul asta..... va fi urat.... pt ca sunt foarte putine....
Nu stiu de ce scot atat de putine locuri la concurs, cand mereu se dau examene direct pe posturi.... e un mare semn de intrebare aici..... iar examenul direct pe post.... no comment ... dar poate vor sa mai organizeze un examen in toamna si asta e doar o urgenta de completare a personalului. Cine stie? Sunt plini de surprize!


Raluca, stii ceva despre examenele direct pe post? Ai dat vreodata? Ca ma bate gandul...
Din moment ce si cele 53 posturi de la instante sunt sub rezerva finantarii.. asta inseamna (din ce am inteles de pe grupul de fb) ca ele nu sunt libere inca dar ca se vor elibera pana in decembrie 2015 cand se face repartitia..mie mi-e clar ca astea sunt toate pe anul asta. Apoi legea 567/2004 spune clar ca examenul se organizeaza anual.. pentru a organiza o noua sesiune de admitere mai tarziu ar trebui sa modifice legea. Poate asta e si motivul pentru care in alti ani s-au facut cocursuri direct pe post, Oricum si cocncursurile direct pe post in 2014 au fost foarte putine..multe anulate dupa ce s-au anuntat.De corectitudine.. well..mai bine nu mai discutam cum merg lucrurile la nivel local.
Realitatea e ca s-au cam ocupat locurile. Au tot bagat oameni in sistem in ultimii ani..si un om bagat slabe sanse sa paraseasca sistemul mai devreme de 30 de ani de la momentul numirii.Dl Danilet zice de vreo 2 ani ca sunt tot mai putine posturi in sistem. De altfel, pentru persoana care ar vrea SNG doar pentru vechime ca sa intre ulterior la magistratura, parererea mea e ca nu merita efortul. In 5 ani sigur nu o sa mai fie admitere la magistratura ci doar prin INM. Si anul asta sunt dubii cu privire la organizarea concursului la magistratura. Vazusem ceva recent cum ca ar organiza totusi fix pentru acele posturi greu ocupabile ce tot sunt refuzate de judecatori pentru ca-s pe la Cuca Macaii.
Si mie mi-e teama sa nu fie posturi la cuca macaii..genul ala de posturi de care fug toti si de pe care s-au tot transferat de-a lungul timpului.Din ce stiu ..atunci cand se elibereaza un post au prioritate transferurile si apoi noile numiri...deci daca postul e la Suceava .. imediat ce se elibereaza postul cel mai probabil se transfera cineva din circumscriptia curtii de apel Sv.. si ramane postul lui liber... cel mai probabil la Dorohoi.Asa ca absolventul de sng ajunge la Dorohoi.
ps:N-am nimic cu Dorohoi.. dar e un exemplu bun de oras in care nu si-ar dori nimeni sa locuiasca daca nu are rude acolo sau daca nu e legat cumva emotional de loc.
Ultima modificare: Marți, 27 Ianuarie 2015
_Iulia_elena_, utilizator
Buna! Ma alatur si eu discutiei despre admiterea SNG. Spor la invatat!

Alte discuții în legătură

Admitere sng 2013 DahliaNoir DahliaNoir Executivul a aprobat marti, 30.10.2012, in cadrul sedintei de guvern, proiectul de Hotarare pentru modificarea Hotararii Guvernului nr. 652/2009 privind ... (vezi toată discuția)
Admitere scoala nationala de grefieri septembrie 2010. allyynnutza allyynnutza Buna ziua. As vrea sa stiu daca are cineva idee despre admiterea la scoala natioanala de grefieri din septembrie 2010. Pe site-ul csm-ului, in calendarul ... (vezi toată discuția)
Sng si inm ContSters89182 ContSters89182 Buna. Am o prietena care da impreuna cu mine, la inm. Dar, ea doreste sa dea si la sng. Ce face daca reuseste la amandoua? Are posibilitatea sa aleaga doar ... (vezi toată discuția)