Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE MOSTENIRE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE MOSTENIRE ...

Buna ziua ... Va rog daca puteti sa ma lamuriti cu o problema ... Tatal meu a murit de 2 ani si ceva si nu am reusit sa facem succesiunea pe apartament si masina ... Este mama mea eu si fratele meu ...
- Prima Intrebare ... Se poate face dezbaterea mostenirii separat pe masina si separat pe apartament ??? Cam cat ajunge ca si cost ???
- A doua Intrebare ... Se poate iesi cu masina din tara, eu ca si fiica, conducator auto ???
Va multumesc si astept raspunsurile ...
trebuie dezbatuta succesiunea, oricum au trecut 2 ani de la deces si veti plati impozit pe succesiune calculat la 1% din valoarea masei succesorale.
Dar se poate face separat succesiune ? Si se poate iesi cu masina din tara ?
Dvs declarati masa succesorala pe proprie raspundere...
In plus ca sa parasiti tara cu masina va trebuie un contract de comodat cu proprietarul care e .....decedat
Nu va intreaba nimeni la granita de contract, sa aveti actele masinii la dvs.
Puteti dezbate succesiunea pe ce doriti si apoi sa suplimentati. Diferenta de cost nu e mare.. ca dezbateti acum si pe masina si pe ap sau numai pe ap... cam tot pe acolo e.

www.avocatnet.ro/content/art...

gi-jane2, moderator