Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire in calitate de girant
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire in calitate de girant

Buna ziua,
Cum as putea rezolva aceasta problema?
In 2009 eu impreuna cu o alta persoana am fost girant la un coleg de munca, firma s-a inchis dupa cateva luni iar acesta nu a mai platit rata , defapt nu a platit nici o rata ,imprumutul a fost facut de la CAR , am primit cateva sesizari prin posta , ultima a fost o somatie in 2010 , am luat legatura cu cel care a imprumutat banii apoi nu am mai primit nimic , acum dupa 4 ani m-am trezit cu o poprire pe 2 conturi de nevoi personale unde platesc doar ratele lunare nu sunt conturi de venit..nu sunt angajat sa am un venit , platesc o suma de bani lunar in acele conturi pentru rata , este normal sa mi se opreasca suma depusa ptr rata sa mearga catre acea poprire?
Ce as putea face , celalalt girant din pacate a decedat iar cel care a imprumutat banii nu este de gasit..probabil ii plecat din tara.
Va multumesc.
Callyn, utilizator
Aveti o singura posibiliatte :de a chema in judecata pe adevaratul debitor pentru a va recupera sumele retinute .Ati garantat pentru el, ceea ce inseamna ca ati acceptat sa platiti in locul lui imprumutul.
"acum dupa 4 ani m-am trezit cu o poprire pe 2 conturi de nevoi personale" ... mai exact, acum cand ?
Teoretic, daca mai sunteti in termen ati putea face o contestatie la executare, invocand prescriptia.
Incercati sa vorbiti cu angajatii bancilor unde aveti cele 2 credite si vedeti daca depunerea ratelor cu 1-2 zile intarziere (dupa data scadentei) nu schimba directia sumelor depuse (de la executor catre banca).
In cazul BCR sistemul descris functioneaza 100 % .