Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de maternitate

Buna ziua. As dori cateva informatii legate de concediul de maternitate. Sunt insarcinata din data de 17 iulie, si m-am angajat in data de 5 august, pe o perioada determinata de 3 luni, pana la data de 5 noiembrie. Pot beneficia de concediul de maternitate? Si daca da, cum se calculeaza, tinand cont ca inainte de aceste 3 luni am mai lucrat in anul 2010? Si as mai dori sa stiu daca angajatorul este obligat sa imi prelungeasca contractul de munca, sau daca eu sunt obligata sa raman. Multumesc mult.
1. - Concediul de maternitate = 126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal.
- Concediul pentru cresterea copilului (CCC) este concediul care se acorda pentru cresterea copilului pana la varsta de 1 an sau 2 ani cu indemnizatia corespunzatoare.

2. - Concediul de maternitate se acorda daca aveti cel putin o luna lucrata in cele 12 luni anterioare lunii in care solicitati concediu de maternitate.
- Indemnizatia are ca baza de calcul veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu de maternitate.

3. - CCC se acorda daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna ansterii) aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).
- Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete din cele 12 luni eligibile.

4. - Un contract individual de munca (CIM) pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56(1), lit.i) din Codul muncii) la data la care expira termenul pentru care a fost incheiat, indiferent de situatia in care va aflati la acel moment.
- Angajatorul nu are obligatia sa prelungeasaca un astfel de CIM.