Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Atributiile AGA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Atributiile AGA

Care sunt atributiile AGA?
:offtopic: Ati pus o intrebare atat de generala incat nu stiu daca cineva va va raspunde la obiect. Va intereseaza ceva anume? Vad ca ati pus topicul la contabilitate, a fost intentionat?
In cazul societatilor cu raspundere limitata
Art. 194. - (1) Adunarea generala a asociatilor are urmatoarele obligatii principale:
a) sa aprobe situatia financiara anuala si sa stabileasca repartizarea profitului net;
b) sa desemneze administratorii si cenzorii, sa ii revoce/demita si sa le dea descarcare de activitate, precum si sa decida contractarea auditului financiar, atunci cand acesta nu are caracter obligatoriu, potrivit legii;
c) sa decida urmarirea administratorilor si cenzorilor pentru daunele pricinuite societatii, desemnand si persoana insarcinata sa o exercite;
d) sa modifice actul constitutiv.
(2) In acest din urma caz, daca in actul constitutiv se prevede dreptul de retragere a asociatului pentru ca nu este de acord cu modificarile aduse acestuia, se aplica dispozitiile art. 224 si 225
Art. 197. - (1) Societatea este administrata de unul sau mai multi administratori, asociati sau neasociati, numiti prin actul constitutiv sau de adunarea generala.
(2) Administratorii nu pot primi, fara autorizarea adunarii asociatilor, mandatul de administrator in alte societati concurente sau avand acelasi obiect de activitate, nici sa faca acelasi fel de comert ori altul concurent pe cont propriu sau pe contul altei persoane fizice sau juridice, sub sanctiunea revocarii si raspunderii pentru daune
Pe scurt:
Obligatiile pe care le are Adunarea generala a asociatilor sunt urmatoarele:
a) sa aprobe situatia financiara anuala si sa stabileasca repartizarea profitului net;
b) sa desemneze administratorii si cenzorii, sa ii revoce/demita si sa le dea descarcare de activitate, precum si sa decida contractarea auditului financiar, atunci cand acesta nu are caracter obligatoriu, potrivit legii;
c) sa decida urmarirea administratorilor si cenzorilor pentru daunele pricinuite societatii, desemnand si persoana insarcinata sa o exercite;
d) sa modifice actul constitutiv.

E putin in plus interventia mea avand in vedere ca initiatorul nu a mai raspuns, dar totusi, mai sus se vorbeste numai despre obligatii, nu despre atributii.
Legea nr.31/1990 rep stabileste atributiile AGA
Atentie sunt si reglementari speciale date de legi speciale cum ar fi Lega nr.297/2004 privind piata de capital ,lege care se refera la AGA acestor societati ( ne referim aici numai la SA-uri).

AGA este foarte importanta pentru administratorii care nu sunt si asociati privind deciziile pe care acestia le iau in diverse firme (diverse insemna aici forme juridice), etc. Aprobarea AGA ii absolva uneori pe administratori de raspundere...