Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract mecenat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract mecenat

Buna dimineata,

Conducerea societatii a hotarat sa incheie un contract de mecenat cu o persoana fizica care are nevoie de o interventie chirurgicala, dar suma de bani care reprezinta obiectul contractului, o putem transfera direct in contul spitalului? Daca nu care e baza legala?

Multumesc
Buna ziua!
Reglementarea legala a cazului mentionat de dumneavoastra se regaseste in Legea 32/1994, art 1, alin. 3 si 4.
Atentie: contractul de mecenat se incheie cu beneficiarul si trebuie intocmit in forma autentica!

Art 1
[...]
(3)Mecenatul este un act de liberalitate prin care o persoană fizică sau juridică, numită mecena, transferă, fără obligaţie de contrapartidă directă sau indirectă, dreptul său de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare către o persoană fizică, ca activitate filantropică cu caracter umanitar, pentru desfăşurarea unor activităţi în domeniile: cultural, artistic, medico-sanitar sau ştiinţific - cercetare fundamentală şi aplicată.
(4)Actul de mecenat se încheie în forma autentică în care se vor specifica obiectul, durata şi valoarea acestuia.

Spor si voie buna!
Sa inteleg ca trebuie transferata direct in contul beneficiarului.

Buna ziua din nou!
Da, direct beneficiarului. De altfel, e mai sigur asa. Catre spital puteti efectua o sponsorizare, dar o sa fie mai dificil de urmarit destinatia banilor conform obiectului sponsorizarii.

Spor si voie buna!
Buna ziua,

Am inteles, dar o sa fie mecenat si nu stiu cum sa facem sa fie ok cu transferul banilor.

Consideram ca este ok sa transferam catre spital, evitam comisioane si etc.

Multumesc.