Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... efecte reziliere contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

efecte reziliere contract

Daca partile au convenit de comun acord rezilierea unui contract ,pentru imposibilitatea indeplinirii obligatiilor asumate de catre una dintre parti, ulterior rezilierii, cealalta parte poate solicita in instanta plata unor daune pentru neindeplinrea acelor obligatii?
Partile de comun acord au stabilit rezilierea contractului, nu se specifica daca au sau nu pretentii.
Daca se solicitau, banuiesc ca nu se mai incheia nici un act aditional si se ajungea in instanta. Intentia partilor a fost rezilierea contractului fara penalitati, char daca ulterior rezilierii, una dintre parti considera ca a fost pagubita in urma neindeplinirii obligatiei din contract. Gresesc?
Intentia partilor nu se subintelege, ea trebuie sa fie exprimata in scris...
Penalitatile pentru neindeplinirea obligatiilor se acorda incepand cu data semnarii contractului si pana la rezilierea acestuia?
Depinde cum este formulata clauza privind plata penalitatilor.
Daca ne citati acea clauza, va dam si raspunsul complet...
In general penalitatile se percep de la data scadentei obligatiei de plata.