Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu o informatie.Firma unde lucrez intentioneaza sa concedieze mai multi de 10 salariati , mentionez sunt 20 de salariati activi si unul in concediu de crestere copil, intrebarea mea este se considera concediere colectiva , mai exact persoana cu contract suspendat se ia in calculul salariatilor incadrati .
potrivit codului muncii :
Prin concediere colectivă se înţelege concedierea, într-o perioadă de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu ţin de persoana salariatului, a unui număr de:
a) cel puţin 10 salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi mai mult de 20 de salariaţi şi mai puţin de 100 de salariaţi;
O concediere are caracter colectiv daca indeplineste urmatoarele conditii (cumulativ):

Antreneaza desfacerea contractului de munca a unui numar de:

a) cel putin 10 salariati, daca angajatorul care disponibilizeaza are incadrati mai mult de 20 de salariati si mai putin de 100;

In speta, este vorba despre o concediere colectiva conform art.68 alin.1 lit.a C.mun (cel puţin 10 de salariaţi, daca angajatorul care disponibilizeaza are încadraţi cel puţin 20 de salariaţi).
svisarinescu a scris:

..... mentionez sunt 20 de salariati activi si unul in concediu de crestere copil, intrebarea mea este se considera concediere colectiva , mai exact persoana cu contract suspendat se ia in calculul salariatilor incadrati .
.....

La calcul intra si salariatul care are c.i.m. suspendat pentru CCC.

In speta, va fi vorba despre o concediere colectiva.
Totusi in Codul Muncii este specificat : ,,cel puţin 10 salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi mai multi de 20 salariati şi mai puţin de 100 de salariaţi" - nu se intelege daca ai 21 de salariati se considera concediere colectiva , iar cu 20 concediere individuala ?

O alta problema in legatura cu concedierea colectiva este faptul ca am si o persoana in concediu medical , cand va veni din concediu il pot concedia individual ? Stiu ca pe perioada concediului nu-l pot concedia , deci nu-l pot cuprinde in notificarea de concediere.

Raspunsul reprezentantilor salariatilor poate veni in aceeasi zi cu prima notificare catre salariati, ITM si AJOFM, urmand ca societatea sa raspunda tot atunci ? Cu alte cuvinte se pot face cele doua notificari in aceeasi zi sau cel putin la o zi distanta cu 30 de zile calendaristice inainte de decizia de concediere colectiva ?

Multumesc.
1. Daca aveti mai putin de 21 de salariati oricate concedieri veti face sunt considerate concedieri individuale.

2. Dupa ce vine din concediul medical o puteti conecdia individual.

@ svisarinescu

Codul Muncii prevede indeplinirea a doua conditi cumulative in cazul concedierilor colective.

Pe perioada concediului medical se poate concedia daca este vorba despre concedieri pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

Dvs ii puteti trimite instiintarea de preaviz in timpul concediului medical, insa prevaizul va incepe sa curga ncepand cu prima zi urmatoare celei in care a terminat concediul medical.

Notificarile se pot face in aceeasi zi.