avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salar in concediu de sarcina si lauzie
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salar in concediu de sarcina si lauzie

am o proprire se 50% pe salar , in concediu de sarcina si lauzie se retine suma aferenta propririi ? dupa suspendarea cim in crestere copil indemnizatie se poate proprii? Proprirea este de la credit bancar neachitat si trimis de executor adresa catre firma.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 17:42, 8 Noiembrie 2019
Buna daca sunt in sarcina cu risc mi se mai face propire pe salar?
Nu vi se va efectua poprire pe indemnizatia din concediul medical.
Ultima modificare: Vineri, 8 Noiembrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Sunt in sarcina cu risc si mia tras din salar o treime ziceți că nu are voie să îmi tragă?
Teoretic nu le permite legea să vă rețină din indemnizația de concediu medical, dar în practică să nu vă surprindă când veți constata că va poprit 1/3 sau 1/2 din venitul lunar.

De la legea scrisă și până la respectarea ei e cale cam lungă.
Ultima modificare: Vineri, 8 Noiembrie 2019
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pe concediu de sarcina si lauzie nukytza nukytza Buna ziua, In mai 2013 a fost instituita o poprire pe contul meu bancar in urma unei decizii de executare silita pentru un contract de imprumut de la o ... (vezi toată discuția)
Legalitate poprire indemnizatie concediu paternal conduras conduras Buna ziua, Venitul pentru perioada concediului paternal se numeste : indemnizaţie pentru concediul paternal plătit. In acest caz, angajatorul este ... (vezi toată discuția)
Se pot face popriri pe concediul de sarcina si lauzie? MyhaD MyhaD Sunt in concediu de sarcina si lauzie si mi s-a facut proprie pe concediu de catre firma recuperatorie glasso holding srl in data de 11.10.2017 am avut ... (vezi toată discuția)