Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salar in concediu de sarcina si lauzie
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salar in concediu de sarcina si lauzie

am o proprire se 50% pe salar , in concediu de sarcina si lauzie se retine suma aferenta propririi ? dupa suspendarea cim in crestere copil indemnizatie se poate proprii? Proprirea este de la credit bancar neachitat si trimis de executor adresa catre firma.
Buna daca sunt in sarcina cu risc mi se mai face propire pe salar?
Nu vi se va efectua poprire pe indemnizatia din concediul medical.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Sunt in sarcina cu risc si mia tras din salar o treime ziceți că nu are voie să îmi tragă?
Teoretic nu le permite legea să vă rețină din indemnizația de concediu medical, dar în practică să nu vă surprindă când veți constata că va poprit 1/3 sau 1/2 din venitul lunar.

De la legea scrisă și până la respectarea ei e cale cam lungă.
Dapix, utilizator