Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine decide intr-un bloc cand se deschide caldura ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine decide intr-un bloc cand se deschide caldura pentru perioada de iarna ?

Locuiesc intr-un bloc cu o singuar scara. INTREBAREA MEA ESTE ? Cine decide in acest bloc ,cand se porneste caldura ?
1). Decide Adunarea Generala ?
2). Sau decide Comitetul Executiv al blocului ?
3) sau presedintele de bloc ? Ma intereseaza strict legal ? Cine este in masura sa ia astfel de decizii ? Ce sta scris in lege ?
Cu deosebita stima
RADET?

3 zile consecutiv cu temperaturi medii sub 10 grade Celsius in intervalul orar 18:00 - 6:00
In lege nu scrie nimic concret cu privire la problema dv.
Poate aveti inscris in statut sau s-a luat o hotarare in AG cu privire la decident.

Altfel, e lasat la voia intamplarii si a modului mai mult sau mai putin discretionar cum se conduce asociatia dv.
Multumim ! Dar nu ati raspuns clar, Adunarea Generala ori Comitetul Executiv ? Sau Prededindele sau oricare dintre proprietari de apartament ? Afara este frig si presedintele nu vrea sa deschida caldura de la intrarea in bloc !
Daca președintele nu vrea încercați sa strângeți 50% +1 de semnături din bloc si trebuie sa ii dea drumul la cererea locatarilor. Legea nu prevede expres cine hotărăște acest lucru dar il puteți stabilii la prima ședința.
Daca aveti centrala de bloc este cu atât mai usor la cererea locatarilor.
si daca invoca 3 zile consecutiv cu temperaturi medii sub 10 grade Celsius in intervalul orar 18:00 - 6:00 , au fost deci trebuie pornita
terentetalharu, utilizator
terentetalharu a scris:

Daca președintele nu vrea încercați sa strângeți 50% +1 de semnături din bloc

Total de acord! Intocmiti un tabel nominal de semnaturi (datat), pe care-l inmanati presedintelui (cereti nr. de inregistrare pe copia pe care o pastrati). In cazul in care dvs. aveti 50+1 semnaturi de accept, iar presedintele nu da curs deciziei majoritatii, mergeti mai departe.