avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta iesire la pensie

Stimati domni ma numesc Folea Mircea mam nascut pe 1-11-1960 ,am o vechime in munca de 29 ani din care 18ani si 9luni lucrati in grupa 1 demunca vreau sa stiu cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta.Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:50, 27 Octombrie 2014
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc o reducere cu 9 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
65-9 si 6 = 55 de ani si 6 luni - limita de varsta.
Scuze.
Reducerea este de 9 ani.
Limita de varsta la 56 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta foleamircea foleamircea Stimati domni, Vreau sa stiu la ce varsta pot iesi la pensie pentru limita de varsta daca sunt nascut la 1noiembrie 1960, am 29 ani vechime din care 19,ani in ... (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta Nik77 Nik77 Buna ziua Sunt nascut pe 7 Sept.1960 si am 32 de ani stagiu de cotizare,din care 22 ani in grupa 2 +stagiul militar 1an si 6 luni.Totodata sunt beneficiar al ... (vezi toată discuția)
Pensionarea emil60 emil60 am 54ani am lucrat in tara 29ani dintre care 17ani 7luni in industria chimica fiind atunci considerati grupa intai de munca alti 12ani in strainatate mai ... (vezi toată discuția)