Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta iesire la pensie

Stimati domni ma numesc Folea Mircea mam nascut pe 1-11-1960 ,am o vechime in munca de 29 ani din care 18ani si 9luni lucrati in grupa 1 demunca vreau sa stiu cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta.Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc o reducere cu 9 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
65-9 si 6 = 55 de ani si 6 luni - limita de varsta.
Scuze.
Reducerea este de 9 ani.
Limita de varsta la 56 de ani.