Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minor in timpul procesului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minor in timpul procesului

Buna ziua tuturor!
As dori sa stiu in ce conditii se poate solicita incredintarea unui minor unuia dintre parinti pe durata procesului - ce probe trebuie aduse etc. Copilul are 9 luni si, desi este logic sa ramana cu mama, acest subiect constituie un etern motiv de certuri pentru parinti. Convietuirea dintre parintii nu mai este posibila de mai multe luni.
M-ar ajuta sa aflu cum s-a procedat in situatii similare.
Imi cer scuze daca subiectul a fost deja abordat.
Daca copilul este minor si are 9 luni obligatoriu va fi incredintat la mama ptr. ca are nevoie de o ingrijire mult mai speciala . Trebuie alaptat la ore fixe scimbat mereu .
Chiar daca are 9 luni, trebuie avut in vedere interesul superior al copilului.Nu mi se pare ca este chiar asa de logic sau de la sine inteles ca minorul trebuie neaparat sa fie incredintat mamei. Ridic obiectiunea in ceea ce priveste posibilitatea ca mama sa fie "plecata de acasa" si la propriu si la figurat...:rolleyes: Deci nu e chiar asa de logic ! Oricum, trebuie analizate detaliile si doar apoi se poate trage o concluzie clara.
Daca dvs. ati stat acasa si v-ati ocupat de cresterea si ingrijirea minorului de 9 luni, copilul fiind dependent de dvs. aveti mari sanse sa va fie incredintat copilul.
Va trebui sa deschideti o actiune noua, pe calea ordonantei presedintiale, in care veti cere incredintarea minorului pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii de divort.
pakos, utilizator
pana la terminarea divortului si incredintarea copilului de catre instanta uneia din parti acesta ramane in ingrijirea mamei datorita varstei, copilul avand nevoie de ingrijire speciala.contactati un avocat si aflati si alte raspunsuri.