Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minor in timpul procesului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minor in timpul procesului

Buna ziua tuturor!
As dori sa stiu in ce conditii se poate solicita incredintarea unui minor unuia dintre parinti pe durata procesului - ce probe trebuie aduse etc. Copilul are 9 luni si, desi este logic sa ramana cu mama, acest subiect constituie un etern motiv de certuri pentru parinti. Convietuirea dintre parintii nu mai este posibila de mai multe luni.
M-ar ajuta sa aflu cum s-a procedat in situatii similare.
Imi cer scuze daca subiectul a fost deja abordat.
pana la solutionarea divortului si incredintarii copilului catre unul dintre parinti, amandoi parintii au aceleasi drepturi in privinta sa .
nu-l puteti lipsi pe tata de acest drept .
Desigur ca ii permit sa il viziteze oricand vrea si sa stea cu el la mine; nu este insa in interesul copilului sa ramanacu tatal o perioada mai lunga deoarece nu s-ar putea ocupa de el in conditiile in care munceste toata ziua si ar fi nevoit sa-l duca la cresa. Asta in timp ce eu sunt in concediu postnatal. Poate cere in aceste conditii drepturi egale asupra copilului? La cine ne gandim in primul rand, la drepturile tatalui sau la binele copilului?