Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU MEDICAL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU MEDICAL

Buna ziua, in iunie 2013 am fost diagnosticat cu leucemie si am intrat in concediu medical. In decembrie anul acesta se implineste perioada de un an si jumatate de concediu medical si automat ar trebui sa fiu trimis la comisie pentru pensionare. In septembrie insa, am fost diagnosticat si cu TBC. Intrebarea mea este: ma mai pot pensiona in decembrie daca s-a scurs termenul legal de acordare a concediului medical pentru leucemie, sau continui sa stau in concediu medical pana in martie cand se scurge si termenul legal pentru TBC, si apoi sa ma pensionez?
Puteti sa va pensionati oricand daca medicul expert al asigurarilor sociale emite decizia de incadrare intr-un grad de invaliditate.

tudorvaleriu a scris:

Puteti sa va pensionati oricand daca medicul expert al asigurarilor sociale emite decizia de incadrare intr-un grad de invaliditate.

Am fost incadrat in grad de handicap 2 (accentuat) din luna iulie, deci ma pot pensiona oricand? Va multumesc
1. Nu confundati gradul de handicap cu gradul de invaliditate.

2. O persoana cu grad de handicap poate lucra la un loc de munca (in care poate sa-si desfasoare activitatea) si poate cumula indemnizatia de handicap cu salariul).

3. O persoana incadrata intr-un grad de invaliditate si-a pierdut total (gr. I sau II de invaliditate) sau partial (gr. III) capacitatea de munca.

4. Asadar chiar daca aveti un grad de handicap este posibil sa nu fiti incadrat intr-un grad de invaliditate.