avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxa pentru import
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxa pentru import

buna, eu urmeaza sa cumpar utilaje pentru fabricarea peletilor apoi sa le vand.
intrebarile mele sunt; 1 eu detin un pfa cu activitate in depanare si vanzare echipamente it, electronice si electrocasnice fara plata de tva, pot face aceasta achizitie?
2 utilaje sunt importate din italia
3 trebuie sa platesc vreo taxa de import?
ce taxe si impozite am de platit dupa achizitionare si vanzare a utilajelor?
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 17:23, 5 Noiembrie 2014
Buna dimineata,

Trebuie sa fiti inregistrat in registrul operatorilor intracomunitari. Daca valoarea utilajelor este mai mare de 10.000 euro trebuie sa fiti platitor de TVA.
1. Va trebuie cod caen din grupa 461 Activităţi de intermediere în comerţul cu ridicata
cred ca 4614 dar mai cautati si dvs:
[ link extern ]
2. Va trebuie cod de TVA si inregistrare in ROI ( presupun ca treceti de 34.000 de lei pe an)
3. NU. In |UE nu sunt taxe. Daca cumparati din afara UE sunt taxe vamale si TVA in vama

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe import china calin andrei calin andrei Buna ziua, Doresc sa achizitionez 2 utilaje din China pe care sa le utilizez in procesul de productie (un CNC si o masina de infoliat).Care sint toate taxele ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara pusabl2014 pusabl2014 Buna ziua , sunt srl si am facut achizitie intracomunitara de la firma din Austria cu produse care au trecuta pe factura cod vamal si originea produselor: ... (vezi toată discuția)
Trecere de la societate neplatitoare tva la societate platitoare de tva Tdorneanu Tdorneanu Buna ziua, Am o firma care e neplatitoare de TVA cu activitati comerciale de consultanta. Vreau sa dezvolt aceasta firma astfel incat sa cumpar din spatiul ... (vezi toată discuția)