Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale fuziune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

fuziune

in cazul unei fuziuni tranfrontaliere conform legii 31/1990, daca societatile care fuzioneaza prin absorbtie sunt societati in comandaita pe actiuni, actionarii societatii absorbite vor fi intotdeauna actionari comanditari?
Da, vor capata acea caliate pe care legea le-o permite si in acord cu forma juridica a societatii absorbante