avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale fuziune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

fuziune

in cazul unei fuziuni tranfrontaliere conform legii 31/1990, daca societatile care fuzioneaza prin absorbtie sunt societati in comandaita pe actiuni, actionarii societatii absorbite vor fi intotdeauna actionari comanditari?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Amironesei , Consilier juridic 10:37, 28 Mai 2009
Da, vor capata acea caliate pe care legea le-o permite si in acord cu forma juridica a societatii absorbante

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actionari persoane juridice fuzioneaza hajnyci hajnyci Buna ziua, Va rog sa imi dati sfaturi ce trebuie facut in cazul in care la o SA sunt 2 actionari, persoane juridice straine, care fuzioneaza. Ma ... (vezi toată discuția)
Transfer contract servicii simircea simircea In situatia in care firma cu care am semnat un contract de servicii a fost absorbita, care este procedura corecta de transfer de contract catre firma ... (vezi toată discuția)
Fuziune prin absortie carmenaurora carmenaurora BUNA ZIUA am inteles la ORC ca pentru fuziune prin absortie dintre 2 SRL, se depune in prima faza RAPORTUL DE FUZIUNE. as dori sa stiu concret ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)