Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Semnare Act Aditional la CIM de catre Administrator in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Semnare Act Aditional la CIM de catre Administrator in locul DG

Un act aditional, la CIM, care se refera la salarii compensatorii poate fi semnat de administratorul societatii in locul Directorului General (DG are calitatea de salariat nu are contract de mandat)
Multumesc.
Teolt, utilizator
Buna dimineata,
Este vorba de o Societate pe Actiuni SA nu de SRL.
DG are CIM ca toti salariatii .
Multumesc.
Am inteles ca este vorba despre un SA.

1. directorul general nu are cum sa aiba c.i.m., ci contract de mandat. Vedeti OUG nr.82/2007, si anume :
Art. V
Prin derogare de la prevederile art. 56 din Legea nr. 53/2003 Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, contractele de munca ale administratorilor/directorilor, incheiate pentru indeplinirea mandatului de administrator/director inainte de intrarea in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, inceteaza de drept la data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenta sau, in cazul in care mandatul a fost acceptat ulterior intrarii in vigoare a prezentei ordonante, de la data acceptarii mandatului.

2. In contractul de mandat al administratorului sau in fisa postului directorului general trebuiesa se prevada cine are dreptul de a semna c.i.m., actele privind executarea, modificarea, suspendarea si incetarea c.i.m.
In lipsa unor astfel de prevederi, in opinia mea, numai administratorul ar avea acest drept.

3. De asemenea, tot prin aceste aceste, trebuie sa se prevada si delegarea de competenta, adica cine semneaza in lipsa administratorului sau a dir.gen.
Multumesc.
Cateva spicuiri din Act Constitutiv pt elucidare.
############Administratorul care a semnateste vicepresedinte al CA
Consiliu de adm. are urmatoarele atributii.
-aproba structura organizatorica si a salariilor si regulamentul personalului;
-aproba premiile salariatilor;
Ulterior se modifica:
-dea aproba structura organizatorica si a salariilor, clauzela CCM la nivel de unitate,
RI, si politicile aplicabile la nivelul societatii.
-de a numi si revoca directorii societatii, de a le stabuili remuneratia si supraveghea activitatea;
ACEASTA MI SE PARE INDESTULATOARE PT SPETA NIOASTRA - ce credeti?
-de a aproba, semna , executa, modifica , inceta, rezilia orice contract, plata sau angajament in limitele prevederilor legale.

-de a aproba premiile salariatilor
CA va stabili principiile si regulile de angajare, respectand reglementarile romane in vigoare.
DG sete imputernicit sa angajeze si sa concedieze.....cf CIM