Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Amnistia fiscala pentru bugetari
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Amnistia fiscala pentru bugetari

Buna ziua.
Nevasta mea lucreaza la o primarie ca functionar public resurse umane. Acum cativa ani in urma, la "cererea" primarului de atunci a inclus in salarul angajatiilor niste sporuri care dupa legile de atunci ereau posibile. Intre timp legile s-au schimbat si în urma unor vizite de către Curtea de Conturi la institutia respectiva s-a constatat ca angajatii au incasat sume necuvenite si trebuie sa le restituie. Sumele au si fost retinute esalonat din salarii. Nevasta a fost si pedepsita pentru "greseala ei" la cativa zeci de mii de lei. De trei ani de zile i se retine din salar cate 150 de lei lunar.

In baza Legii 124/2014 (amnistia fiscala pentru bugetari) poate cere exonerarea de la plata sumelor in continuare?
Ma duc pe linia ca daca se sterg restituirea veniturilor necuvenite, atunci si pedeapsa pentru "indexarii" salariilor s-ar putea anula.
Va rog un sfat din partea dvs.
Va multumesc anticipat.

P.S. - sper ca am pus intrebarea in forum potrivit.
razvan29, utilizator
Poate fi obligata daca s-a constatat ca are o vina in asa ceva.