Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract inchiriere la ANAF - certificat energetic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract inchiriere la ANAF - certificat energetic

Buna ziua,

urmeaza sa inregistrez un contract de inchiriere la ANAF si desi nu scrie nicaieri in legislatie sau pe ghidurile ANAF de obligativitatea prezentarii unui certificat energetic, am inteles ca se solicita la ghiseu.
Iar cei care nu au acest certificat, trebuie sa il aduca in termen de 15 zile, altfel se "supun rigorilor legii".
Care sunt rigorile legii daca nu ducem acest certificat la Anaf in termen de 15 zile de la inregistrarea contractului?
Mentionez ca este un contract de inchiriere intre doua persoane fizice.

Multumesc.
Ceea ce vi se cere este perfect legal. exista Legea nr. 372/2005, privind performanţa energetică a clădirilor, cu modificările şi completările ulterioare prin Legea nr. 159/15.05.2013, care spune ca certificatul de performanta este obligatoriu la inchiriere si vanzare.
Si care sunt sanctiunile in cazul in care nu il prezint? Multumesc.