avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract inchiriere la ANAF - certificat energetic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract inchiriere la ANAF - certificat energetic

Buna ziua,

urmeaza sa inregistrez un contract de inchiriere la ANAF si desi nu scrie nicaieri in legislatie sau pe ghidurile ANAF de obligativitatea prezentarii unui certificat energetic, am inteles ca se solicita la ghiseu.
Iar cei care nu au acest certificat, trebuie sa il aduca in termen de 15 zile, altfel se "supun rigorilor legii".
Care sunt rigorile legii daca nu ducem acest certificat la Anaf in termen de 15 zile de la inregistrarea contractului?
Mentionez ca este un contract de inchiriere intre doua persoane fizice.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: norna , utilizator 15:42, 29 Octombrie 2014
Ceea ce vi se cere este perfect legal. exista Legea nr. 372/2005, privind performanţa energetică a clădirilor, cu modificările şi completările ulterioare prin Legea nr. 159/15.05.2013, care spune ca certificatul de performanta este obligatoriu la inchiriere si vanzare.
Si care sunt sanctiunile in cazul in care nu il prezint? Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificatul de performanta energetica marinica71 marinica71 am achizitionat o casa la tara iar printre actele de care e nevoie apare si certificatul de performanta energetica.pot conveni cu cel care vinde sa incheiem ... (vezi toată discuția)
Certificat energetic - obligatoriu sau nu prea ? tatutzul tatutzul bun gasit maine demarez procedurile de vanzare a apartamentului meu, si cautand documentatia necesara, am ajuns inevitabil la certificatul energetic ... ... (vezi toată discuția)
Anaf si certificatul de performanta energetica (imobil monument istoric) ileana-cosanzeana ileana-cosanzeana Buna ziua, Am fost zilele trecute la ANAF pt a inregistra un contract de inchiriere. Probabil ati aflat de noile reglementari UE care ne obliga sa avem ... (vezi toată discuția)