Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurare de sanatate pentru Administrator SRL
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurare de sanatate pentru Administrator SRL

Va salut,
Sunt administrator si asociat unic la un SRL. Pana acum am putut onora contracte fara sa fiu obligat sa detin si titulatura de angajat al firmei (neplatind in plus taxe specifice). Insa totodata, in acest context, nu pot beneficia de statutul de asigurat in sistemul de sanatate. Asadar va rog sa-mi spuneti (daca v-ati lovit de aceasta situatie) ce pasi trebuie sa urmez pentru a deveni asigurat. Pot plati doar taxa pentru sanatate (am inteles ca ar fi ~41 RON/luna) sau sunt obligat sa devin angajat si sa platesc si restul taxelor?
Puteti sa fiti asigurat la CAS platind aproximativ 50 de RON pe luna. Va prezentati in fiecare luna la casa de asigurari de sanatate de care apartineti si platiti aceasta suma. Din cate stiu eu trebuie sa platiti 5.5% din salariul minim pe economie.
trebuie sa platiti cu 6 luni in urma....din cate stiu .
urmand lunar sa platiti cotizatia normala .