Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Calea amiabila in cazul accidentelor usoare. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Calea amiabila in cazul accidentelor usoare. Retroactiv?

Am inteles ca de la 1 iunie intra in vigoare acele modificari ale codului rutier, care prevad si calea amiabila in cazul accidentelor usoare, fara victime.
Daca am pe rol o plangere contrav., ma ajuta aceasta schimbare de legislatie?
Partile implicate in accident, daca ar fi fost in vigoare calea amiabila, nu s-ar mai fi dus la politie.
Politia, a incheiat un p-v de contrav., a aplicat diverse sanctiuni, printre care puncte si retinerea permisului.

Ma va ajuta noua modificare a legislatiei pentru a anula acest p-v, plangere care se afla deja pe rol ?

Multam.:coffee:
Eu sunt de parere ca in situatiua descrisa de dvs nu va ajuta acest lucru. Ordinul CSA nu reprezinta o reglementare cu caracter contraventional si deci nu puteti beneficia de el retroactiv in temeiul principiului aplicarii legii mai favorabile.

Av. Adrian Posdarie
Asa ma gandeam si eu dar..un coleg mi-a spus ca ar fi posibil..de aia intreb si pe forum!
:coffee:
Nu se aplica retroactiv o contraventie , deci nu beneficiati de noile reglementari care vor intra in vigoare de la 1 iunie.
Mult succes,
Dupa stiinta mea se aplica legea in vigoare la data savarsirii faptei.
Atat timp cat este vb despre un Ordin si nu despre o modificare a codului rutier, este clar ca nu se poate aplica legea mai favorabila!
Am crezut ca s-a modif. codul rutier!

Multam.:coffee: