Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA infiintare
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA infiintare

Buna ziua,
As dori sa devin PFA avand ca obiect de activitate oferirea de meditatii. Este posibil?
In cazul in care raspunsul este Da, se pot plati contributiile la asigurarile sociale avand acest statut si care ar fi cuantumul lor lunar?
Voi beneficia integral de beneficiile unui "angajat" ? (ex. spitalizare, analize medicale gratuite)
Multumesc anticipat pentru raspuns
Cod CAEN este 8559.
In ceea ce priveste varianta de impozitare aleasa studiati acest link www.avocatnet.ro/content/art...
Odata inregistrat ca PFA la ANAF veti beneficia de stagiu de cotizare la CAS (pensii) si la sanatate. Pentru somaj va trebui sa incheiati un contract de asigurare cu AJOFM-ul.