Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... datorii dupa succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

datorii dupa succesiune

buna ziua. am facut succesiunea la notar dupa tatal meu, iar dupa urma lui au ramas si niste datorii, in suma de 10.500 lei . jumate din datorii eu le-am platit inainte de inceperea succesiunii adica suma de 4400 lei , pt ca a durat f mult sa o gasesc si pe cealalta fiica a lui, iar acum aceasta nu vrea sa recunoasca plata datoriilor efectuate de catre mine si vrea ca restul de datorii sa le dam pe din doua, ca si cum eu nu as fi platit nimic inainte. Cum pot face sa imi recuperez banii sau dc se poate un act notarial prin care sa le dovedesc cu chitante ca am achitat o suma? Multumesc
Buna ziua,
Cand ati facut dezbaterea succesiunii trebuia sa faceti proba sumelor platite, iar notarul putea sa dispuna impartirea datoriilor la numarul succesorilor.
Cand i-am spus notarului ca am achitat deja o parte din datorii , mi-a spus ca nu poate face nimic si sa ma inteleg cu ea asupra banilor. eu acum , in momentul de fata, ce as putea face? sa ma duc din nou la notar si sa ii reamintesc de aceste datorii platite de mn? Am toate chitantele si facturile la tot ce am platit
elisa27, utilizator