Forum Discuţii juridice Executare silită executare
Discuție deschisă în Executare silită

executare

Buna ziua,

As dori sa aflu care este procedura legala prin care B.E.J. dupa ce incaseaza debitul ,onorariu, etc. de la debitor (in cazul meu BEJ a inacast toti banii numerar) cum ar trebui sa procedeze maideparte?

1. Sa depuna banii la CEC si sa-mi transfere suma in cont, in cat timp ? de la data incasarii ?
2. Sa ne anunte telefonic sa se prezinte un imputernicit de la firma cu chitanta si sa incaseze suma de la BEJ ?

In cazul meu in data de 18.05.2009 s-au incasat banii (data si nr chitantei apare pe procesul verbal) si nici in ziua de azi nu ne a anuntat nimeni am primit prin posta o Comunicare si un Proces-Verbal prin care BEJ ne comunica ca dosarul a fost solutionat.

Ce ar trebui sa fac?
E simplu, va deplasati pina la sebiul BEJ si fie va ridicati creanta fie indicati contul in care sa fie virata suma ce vi se cuvine.
Multumesc pentru promtitudine, eu m-am deplasta la B.E.J in data de 19.05.2009 (cu chitanta fiscala) si mi-au spus ca au incasat banii de la debitor numerar, dar nu pot sa-mi plateasca numerar fiindca asa este procedura la ei, si o sa-mi plateasca prin banca, contul firmei mele il au.
Problema mea este ca nu stiu daca in data de 19.05.2009 au depus banii cum sustin ei, le-am cerut recipisa care trebuia sa primeasca de la CEC cand au depus banii, nu mi-au dat-o, in mod normal daca depuneau banii la CEC cu sustin ei in maximum in 3 zile trebuia sa ne apara banii in cont, au trecut 8 zile.
Am avut multe executari dealungul timpului (suntem comercianti ) niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva, am incasat sume mai mari cu chitanta.

Multumesc pentru promtitudine, eu m-am deplasta la B.E.J in data de 19.05.2009 (cu chitanta fiscala) si mi-au spus ca au incasat banii de la debitor numerar, dar nu pot sa-mi plateasca numerar fiindca asa este procedura la ei, si o sa-mi plateasca prin banca, contul firmei mele il au.
Problema mea este ca nu stiu daca in data de 19.05.2009 au depus banii cum sustin ei, le-am cerut recipisa care trebuia sa primeasca de la CEC cand au depus banii, nu mi-au dat-o, in mod normal daca depuneau banii la CEC cu sustin ei in maximum in 3 zile trebuia sa ne apara banii in cont, au trecut 8 zile.
Am avut multe executari dealungul timpului (suntem comercianti ) niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva, am incasat sume mai mari cu chitanta.
In primul rand, conf dispozitiilor Codului de proc civ referitoare la distributia de sume rezultate in urma executarii silte, in termen de 15 zile de la data depunerii sumei de bani, executorul judecatoresc va intocmi un PV de distributie/eliberare sume, urmand sa dispuna efectiv virarea banilor dupa 3 zile de la data acetui PV. In cazul de fata, daca executorul nu a facut PV , este posibil ca intarzierea sa provina de la Banca unde este deschis contul de consmnatiuni. In cazul meu, daca depun un viramen in CEC Bank, partea care urmeaza sa beneficieze de sume distribuite ii poate primi si in 2 sapt.
Nu mai pierdeti timpul si mergeti la executor.
Sa il sunati mai inainte ca sa nu fie pe teren.

avocat Claudiu Lascoschi