Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatii complementare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatii complementare

Buna seara,as dori daca puteti sa-mi raspundeti la o intrebare legata de alocatiile pentru copii.Eu am un salar de 1055 brut si sotul 900 brut avem 2 copii minori ,de la comuna asistentul social ne spune ca nu avem dreptul deoarece avem casa cu tot cu gradina 20 de ari.Acum va intreb daca de pe un teren de cea mai slaba calitate pot scoate venit de 600-700ron pe luna? E corect ?
Alocaţie complementară se acordă pentru :
= Familiile formate din sot, sotie, si copiii in varsta de pana la 18 ani aflati in intretinerea acestora, care locuiesc impreuna daca realizeaza venituri nete lunare pe membru de familie de pana la 530 lei.
= Familiie care au in intretinere copii de varsta scolara de alocatie complementara
= Familiile care nu au cetatenie romana,dar se afla in una din urmatoarele situatii:
- cetateni straini, pe perioada in care au domiciliu sau, dupa caz, resedinta in Romania , in conditiile legii.
- cetateni straini si apatrizi care au dobandit, in conditiile legii, statutul de refugiat in Romania sau carora li s-a acordat o alta forma de protectie umanitara prevazuta de lege;
- apatrizi care au domiciliu, sau, dupa caz, resedinta in Romania, in conditiile legii.

Detalii:
[ link extern ]