Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume familie cu acela al tatalui biologic
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume familie cu acela al tatalui biologic

Buna ziua! Situatia este urmatoarea: in certificatul de nastere sunt inregistrat cu numele de familie al sotului mamei mele; as dori sa stiu daca exista vreo sansa si care ar fi procedura sa pot fi inregistrat cu numele de familie al tatalui biologic, avand in vedere ca acesta e decedat si mama mea de asemenea decedata!
exista posibilitatea schimbarii pe cale administrativa a numelui unei persoane. Cititi link-ul de pe site-ul guv.
[ link extern ]
Eu nu vad in ce baza, cu ce motiv si-ar schimba numele pe cale administrativa, sa il poarte pe al unui om cu care nu are nicio legatura.
Nu cred ca problema e doar numele , ci cred ca si-ar dori ca tatal biologic saapara si in certificat ca tata.
Ati avea nevoie de un proces de tagada de paternitate si apoi sa intentati un proces mostenitorilor tatalui biologic pt stabilirea paternitatii.
Problema e ca pt tagada e un termen pt actiune pt dvs de 3 ani de la majorat, daca l-ati depasit, mergeti la un avocat sa vedeti sub ce motiv ati fi repus in termen.