avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de donatie catre mama
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de donatie catre mama

am terminat succesiunea pt un apartament si suntem doi mostenitori, eu si sora mea vitrega. As vrea sa stiu daca partea mea mi-o pot dona mamei mele si dc imi trebuie acordu surorii mele. Si o alta intrebare...in caz ca ar aparea o datorie bancara a defunctului, poate lua executorul judecatoresc si partea mea de apartament, chiar daca am donat-o mamei? parintii sunt divortati, iar eu nu am venit, doar sora vitrega lucreaza.
Nu aveti nevoie de acordul surorii pt a face ce doriti cu partea dvs. Daca sunt ceva datorii ale decedatului, creditorii acestuia pot cere revocarea donatiei.
si daca defunctul are mai multe bunuri, apartament si terenuri, asupra caruia se va face prima data executarea?
Asupra aluia care s-ar vinde mai repede.
elisa27 a scris:

am terminat succesiunea pt un apartament si suntem doi mostenitori, eu si sora mea vitrega. As vrea sa stiu daca partea mea mi-o pot dona mamei mele si dc imi trebuie acordu surorii mele. Si o alta intrebare...in caz ca ar aparea o datorie bancara a defunctului, poate lua executorul judecatoresc si partea mea de apartament, chiar daca am donat-o mamei? parintii sunt divortati, iar eu nu am venit, doar sora vitrega lucreaza.



nu aveti nevoie de acordul surorii vitrege dar oricum daca donati partea catre mama, nu scapati de a fi urmarita pt datoriile defunctului, pe care de asemenea le mosteniti si oricand vor putea dovedi in instanta, aceasta donatie deghizata care intentionati s-o faceti.
Cota-parte din dreptul de proprietate pe care o detineti dumneavoastra poate fi instrainata.( instrainarea poate fi facuta cu titlu oneros, ori cu titlu gratuit , catre orice persoana interesata).



Starea de indiviziune nu trebuie sistata.(cota-parte ideala, abstracta, matematica este instrainata daca va exprimati acordul de vointa , in acest sens).


Nu este necesara exprimarea acordului de vointa al celorlalti coerezi.


Numai daca este instrainat bunul in materialitatea sa este necesar acordul de vointa al coproprietarilor, respectand regula unanimitatii.



Creditorii pot solici desfiintarea actelor frauduloase, pe calea actiunii paulinere (revocatorii ), daca le sunt prejudiciate interesele patrimoniale .




Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de donatie cristina2488 cristina2488 as avea si eu o intrebare daca se poate. mama a fost casatorita in trecut cu un barbat cu care are 2 copii, majori amandoi, ulterior au divortat, si s-a ... (vezi toată discuția)
Procura pentru vanzare sau donatie? Veronica Popescu Veronica Popescu Mama mea i-a dat o procura fiicei vitrege prin care o imputerniceste pe aceasta sa scoata suplimentul la certificatul de mostenitor si sa ii vanda si ... (vezi toată discuția)
Lmpartirea mostenirii inainte de moartea parintilor victoriavic victoriavic Buna ziua, am un subiect destul de delicat si de lung, dar sper sa aiba cineva timpul si bunavointa si timpul necesar sa imi raspunda cu informatiie necesare. ... (vezi toată discuția)