Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Producator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Producator

buna seara,as dori sa incep o afacere cu produse cosmetice naturale,mai exact sa le produc eu legal ,cu autorizatie de la ministerul sanatatii,autorizatie primarie,firma,totul legal,dar o perioada sa nu le vind nici in magazin fizic si nici online,am inteles ca platesti nu stiu ce taxa lunara catre fisc ca nu inteleg.adica obtin toate autorizatiile,deschid firma,cumpar materia prima si ma incarc cu ele in gestiune dar daca nu vind ce taxa sa platesc?as dori mai multe detalii daca se poate.mentionez ca de un an fac produse cosmetice naturale ptr familie si prieteni dar fara bani si sunt multumiti toti de ele.va multumesc
La infiintarea unei firme veti avea un vector fiscal,prin care se stabilesc obligatiile pe care le platiti:impozit profit 16% daca sunteti platitor de profit,impozit pe venit 3%-daca sunteti microintreprindere,TVA-daca sunteti inregistrat ca platitor TVA,impozit salarii si contributii salarii daca aveti salariati.Veti plati impozit pe profit (daca sunteti platitor profit) daca veti realiza profit(venituri-cheltuieli) din vanzare bunuri,veti plati impozit microintreprindere(3%-daca sunteti microintreprindere)la veniturile realizate(cand veti vinde produsele) etc...Deci veti plati aceste impozite numai cand veti vinde