Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la proprietate

m-ia fost incalcata proprietatea de catre o vecina in mod abuziv .am facut o reclamatie la politie si as vrea ce sa stiu ce pot face .mentionezca am titlu de mostenire pe pamintul in cauza,iar reclamanta ziceca are hotarire judecatoreasca ca iar fi vindut cineva 2 metri teren .
Exista posibilitatea ca actul de vanzare cumparare sa fie legal. Am intalnit de mai multe ori situatia cand suprafetele de teren insumate din titlurile de proprietate nu corespunde cu suprafata fizica, caz in care in functie de ordinea in care isi intabuleaza dreptul de proprietate se decaleaza loturile (asta numai in cazul cand nu sunt imprejmuite terenurile. Si ... nu pot sta sa povestesc cate situatii apar in practica ... Oricum ideea e ca pentru a fi protejata proprietatea asupra pamantului trebuie sa fie intabulata. Doar la BCF se pot vedea proprietatile daca se suprapun, daca exista faptic suprafata din titlu de proprietate, etc.