Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... decizia finala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

decizia finala

Buna ziua!
Am facut contestatie impotriva unui proces verbal de contraventie, iar la data de 10 aprilie 2009 s-a admis cererea.

Intrebarea mea este: ce trebuie sa fac in continuare pentru a anula procesul verbal? Am inteles ca trebuie sa merg la finante cu hotararea definitiva. Dar aceasta hotarare definitiva trebuie sa o iau eu de la judecatorie sau mi se va trimite prin posta?

Multumesc.
sentinta urmeaza sa vi se comunice prin posta.
Sentinta pronuntata de Judecatorie ramane definitiva si irevocabila prin nerecurare.
Ca urmare, dupa comunicarea sentintei civile si implinirea termenului de 15 zile acordat pentru recurs, solicitati Judecatoriei sa va elibereze o copie legalizata a sentintei ramase definitiva si irevocabila. Taxati 2 lei taxa judiciara de timbru si 0,15 lei timbru judiciar.
Ulterior, adresati-va cu o cerere administratiei financiare in vederea restituirii sumei.