Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa mama decedata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa mama decedata

Buna ziua , dupa decesul mamei mele , as vrea sa va intreb cum se imparte intre mine si tatal meu o suma de bani pe care mama a mostenit-o acum cativa ani de la mama sa ( bunica mea ).
1/4 din mostenire revine sotului supravietuitor, restul de 3/4 descendentului.
Ce spune d-na avocat este valabil pt. banii ramasi dupa decesul mamei. Daca mama a mostenit 1000 de lei, dar a cheltuit 200 de lei, cei 800 de lei ramasi se vor imparti in proportiile aratate.
Multumesc pentru raspunsuri . Inca o completare : apartamentul este proprietatea parintilor in parti egale 50 % mama - 50 % tata . Ce mi se cuvine mie , ca descendent , dupa decesul mamei ?
peskaroosh, utilizator
Aceleasi proportii. Din cei 50% ai mamei 1/4 mosteneste sotul supravietuitor si 3/4 dvs.