Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune-drept de superficie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune-drept de superficie

Va rog luminati-ma:help:
Dupa partajarea unui teren-loc de casa, pe lotul meu au ramas constructii ale celuilant coproprietar, benefiiciind , banuiesc ,de un drept de superficie. In cazul in care acestea nu vor fi demolate, se poate pretinde ceva despagubiri pt. lipsa de folosinta a terenului ocupat??:-/
Dupa parerea mea este interesant cum de s-a ajuns la aceasta situatie. Dar in fine, are drept de superficie , si puteti cere o suma de nai drept plata folosintei pana la demolare ori vindeti-l fostului coproprietar
gabescu a scris:

Dupa parerea mea este interesant cum de s-a ajuns la aceasta situatie. :D
MULTUMESC MULT:bow:
Pentru realizare unei inparteli echitabile, lotul de casa ,proprietatea autorului comun,nu se putea partaja altfel.:console:
taur, utilizator