Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ssomer- concediere colectiva, proces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ssomer- concediere colectiva, proces

As dorii sa aflu in procesul care il am pe rol la " Contestatie decizie de concediere "
in cazul in care o sa pierd procesul trebuie sa platesc cheltuielile de judecata si ale firmei pe care am actionat-o in judecata sau nu ?
Multumesc anticipat .
Codul de procedura civila :
Art. 453 - Acordarea cheltuielilor de judecată
(1) Partea care pierde procesul va fi obligată, la cererea părţii care a câştigat, să îi plătească acesteia cheltuieli de judecată.

(2) Când cererea a fost admisă numai în parte, judecătorii vor stabili măsura în care fiecare dintre părţi poate fi obligată la plata cheltuielilor de judecată. Dacă este cazul, judecătorii vor putea dispune compensarea cheltuielilor de judecată.

Asadar, partea care a pierdut procesul va trebui sa achite partii care a castigat procesul cheltuielile de judecata.