Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Bună ziua,cine trebuie sa plătească onorariul unui ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Bună ziua,cine trebuie sa plătească onorariul unui avocat ...

Bună ziua,cine trebuie sa plătească onorariul unui avocat și cheltuielile de judecata în cazul unui proces în legătură cu o poprire pe cont?Eu sau cealaltă parte?Sa zicem ca eu plătesc onorariul avocatului,pt acest onorariu ,ce despăgubiri am de la partea cealaltă?
Anonim36, utilizator
În cazul.in care câștigați procesul cheltuielile de judecata vor fi suportate de partea adversa...
Bună ziua,

Conform Art. 453 din Codul de Procedură Civilă
(1) Partea care pierde procesul va fi obligata, la cererea partii care a castigat, sa ii plateasca acesteia cheltuieli de judecata.
(2) Cand cererea a fost admisa numai in parte, judecatorii vor stabili masura in care fiecare dintre parti poate fi obligata la plata cheltuielilor de judecata. Daca este cazul, judecatorii vor putea dispune compensarea cheltuielilor de judecata.

Practic, daca castigati contestatia, aveti dreptul de a solicita recuperarea valorii cheltuielilor de judecata (taxa judiciara de timbru, onorariu avocat etc.) de la partea adversa.