Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli divort

Daca sotul a depus cererea de divort,imi poate cere mie sa platesc cheltuielile de judecata?mentionez ca in cererea de divort m~a facut pe mine sa par cea vinovata de divort.
Buna ziua,
La sfarsitul dezbaterilor, avocatul sau sau el pot solicita cheltuieli de judecata conform Art. 453 Cod procedura civila
Acordarea cheltuielilor de judecată
(1) Partea care pierde procesul va fi obligată, la cererea părţii care a câştigat, să îi plătească acesteia cheltuieli de judecată.
(2) Când cererea a fost admisă numai în parte, judecătorii vor stabili măsura în care fiecare dintre părţi poate fi obligată la plata cheltuielilor de judecată. Dacă este cazul, judecătorii vor putea dispune compensarea cheltuielilor de judecată.
In aceste conditii DA va poate solicita aceste cheltuieli daca pierdeti dosarul nu in sensul vinovatiei dumneavoastra ci in sensul admiterii actiunii.
(Se desface casatoria din culpa dumneavoastra exclusiva sau din culpa comuna).
Cheltuielile de judecata se acorda in totalitate daca actiunea a fost admisa pe toate capetele de cerere sau partial in functie de capetele de cerere admise sau compensate in totalitate dupa caz.
Art. 453 c.proc.civ.
Acordarea cheltuielilor de judecată
(1) Partea care pierde procesul va fi obligată, la cererea părţii care a câştigat, să îi plătească acesteia cheltuieli de judecată.

(2) Când cererea a fost admisă numai în parte, judecătorii vor stabili măsura în care fiecare dintre părţi poate fi obligată la plata cheltuielilor de judecată. Dacă este cazul, judecătorii vor putea dispune compensarea cheltuielilor de judecată.