Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna sera,vreau sa stiu cine plateste cheltuielile de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna sera,vreau sa stiu cine plateste cheltuielile de judecata ...

Buna sera,vreau sa stiu cine plateste cheltuielile de judecata in urma unui divort in cazul in care eu intentez divortul
Buna seara. Partea care pierde procesul, dar sunt multe aspecte de luat in considerare, raportat la obiectul cererii dvs.
Art. 453 C.pr.civ. (1) Partea care pierde procesul va fi obligată, la cererea părții care a câștigat, să îi plătească acesteia cheltuieli de judecată si (2) Când cererea a fost admisă numai în parte, judecătorii vor stabili măsura în care fiecare dintre părți poate fi obligată la plata cheltuielilor de judecată. Dacă este cazul, judecătorii vor putea dispune compensarea cheltuielilor de judecată.