Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturi urmasi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturi urmasi

Buna ziua!
ne-ar interesa aspectul daca il calitate de urmasi ai unei persoane ce a fost nascut in Basarabia si a avut domiciliul in Baragan, avem ceva drepturi, conform legii. Multumesc.
Daca au fost depuse cererile in termen, conform Legii 290/2003, aveti drepturile autorilor dvs.
cred ca ati vrut sa spuneti ca a avut "domiciliul obligatoriu"in Baragan si nu simplu domiciliu -pentru ca e o mare diferenta.. Pentru aceste persoane care au avut DO in perioada 1951- 1955 ,, exista DL 118/1990 unde se prevad drepturile de care beneficiaza titularii in viata si sotia(sau sotul ) celui decedat. . Il puteti citi de pe internet accesand pur si simplu DL 118/1990.. SI pentru alte lamuriri luati legatura cu AFDPR din judetul dvs. care va poate lamuri situatia dvs.. in calitate de urmasi al unui deportat in Baragan...
av_silvia_margineanu a scris:

Daca au fost depuse cererile in termen, conform Legii 290/2003, aveti drepturile autorilor dvs.

sigur, are drepturile autorilor săi
Kolea41 a scris:

cred ca ati vrut sa spuneti ca a avut "domiciliul obligatoriu"in Baragan si nu simplu domiciliu -pentru ca e o mare diferenta.. Pentru aceste persoane care au avut DO in perioada 1951- 1955 ,, exista DL 118/1990 unde se prevad drepturile de care beneficiaza titularii in viata si sotia(sau sotul ) celui decedat. . Il puteti citi de pe internet accesand pur si simplu DL 118/1990.. SI pentru alte lamuriri luati legatura cu AFDPR din judetul dvs. care va poate lamuri situatia dvs.. in calitate de urmasi al unui deportat in Baragan...

în afară de deportați au existat și alte categorii de cetățeni români care au ”domiciliat” în Bărăgan: refugiații.

de acord ,, sa ne spuna "lirotaru" care este de fapt sitautia daca pe langa statutul de refugiat din basarabia a mai suferit si deportarea din banat in baragan in 1951... Daca nu au fost si deportati ,nu se aplica DL 118/90 .. Pentru bunurile ramase in basarabia ca urmare a parasirii fortate a domiciliului din cauza starii de razboi. exista Legea 290/2003, prin care se acorda despagubiri titularilor sau mostenitorilor.... DAR asa cum a spus si av_silvia_margineanu ,daca a fost depusa cererea in termen ,,,.. Cereti lamuriri la Prefectura Judetena unde trebuia depusa cererea cu o gramada de acte.....