Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara salariu

Buna ziua,

In timpul concediului fara salariu sunt platite contributiile la stat? Concediul fara salariu poate fi solicitat numai de angajat (conf 153 CM) sau si de angajator? E vorba de o societate pe actiuni, nu de sistemul bugetar.
Va multumesc.
Conform art 153 C.M., cfs-ul se acorda pt. rezolvarea unor situatii personale. In aceasta perioada contibutiile sunt zero, iar perioada pt. care se acorda este stabilita in regulamentul intern al societatii.
Si vechimea in munca?
Nu se platesc contributii, deci nu reprezinta vechime in munca. In monemtul in care raportul de munca cu societatea inceteaza, veti primi o adeverinta din care va rezulta perioada lucrata, precum si zilele de cfs.
Perioada de CFP nu constituie stagiu de cotizare la pensie, somaj, sanatate si nici vechime in munca.