Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plati catre o firma radiata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plati catre o firma radiata

Buna ziua, as dori sa stiu cum rezolv juridic si contabil situatia in care am primit facturi si am platit in baza facturilor emise de la o societate care de fapt era deja radiata de 6 luni? Cum se anuleaza facturile, cum mi se pot returna banii platiti catre firma inexisttenta?
Cum ati platit? Prin banca sau cash cu chitanta?
Platile au fost facute prin banca.
Bun. De la data radierii persoana juridica respectiva nu mai exista. Astfel incat persoana fizica care v-a solicitat banii si v-a trimis facturile a comis o ilegalitate. Va puteti indrepta pe civil impotriva ei pentru recuperarea prejudiciului si eventual faceti si o plangere la organul penal.