avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Deces parat - introducere in cauza a mostenitorilor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Deces parat - introducere in cauza a mostenitorilor

Buna ziua,

Dupa introducerea cererii de chemare in judecata am aflat ca paratul a decedat iar instanta ne pune in vedere sa indicam datele de identificare a mostenitorilor.

In aceste conditii este suficient sa identificam doar datele sau trebuie depuse si documente doveditoare in acest sens?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 02:04, 11 Noiembrie 2014
Inseamna ca procesul se va incheia rau pt dvs..
Trebuia sa indicati mostenitorii si pe ei sa ii chemati in judecata.
Defunctul nu are calitate procesuala pasiva...

E ceva foarte simplu, de anul 1 la drept...
Se pare ca Dl. avocat nu a citit cu atentie ultimul mesaj - la momentul introducerii actiunii nu cunosteam si nici nu am fi avut cum sa cunoastem faptul ca paratul nostru e decedat.

Ce putem face in aceasta situatie?
Multumesc

Judecatorul va motiva ca este irelevanta aceasta aparare...

Adica nu conteaza.
Nu schimba cu nimic situatia.

Ce taxa de timbru ati platit?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare va rog un raspuns adecvat referitor si la speta iccj ... bodisin bodisin Intrebare va rog un raspuns adecvat referitor si la speta iccj =care este momentul pana la care se face modificarea cererii de chemare in judecata si ... (vezi toată discuția)
Asociatia de proprietari - obligatia de a face dan_corina dan_corina am depus un dosar in instanta pe pretentii pentru neplata cotelor de intretinere. dupa depunere am aflat ca paratii nostri nu sunt proprietari ci mostenitori. ... (vezi toată discuția)
Procedura civila- modificarea cererii de chemare in judecata george141414 george141414 Expun urmtoarea speta: O societate cheama in judecata pe drept comun o persoana fizica. La momentul introducerii cererii de chemare in judecata persoana ... (vezi toată discuția)