Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Deces parat - introducere in cauza a mostenitorilor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Deces parat - introducere in cauza a mostenitorilor

Buna ziua,

Dupa introducerea cererii de chemare in judecata am aflat ca paratul a decedat iar instanta ne pune in vedere sa indicam datele de identificare a mostenitorilor.

In aceste conditii este suficient sa identificam doar datele sau trebuie depuse si documente doveditoare in acest sens?

Multumesc
Inseamna ca procesul se va incheia rau pt dvs..
Trebuia sa indicati mostenitorii si pe ei sa ii chemati in judecata.
Defunctul nu are calitate procesuala pasiva...

E ceva foarte simplu, de anul 1 la drept...
Se pare ca Dl. avocat nu a citit cu atentie ultimul mesaj - la momentul introducerii actiunii nu cunosteam si nici nu am fi avut cum sa cunoastem faptul ca paratul nostru e decedat.

Ce putem face in aceasta situatie?
Multumesc

Judecatorul va motiva ca este irelevanta aceasta aparare...

Adica nu conteaza.
Nu schimba cu nimic situatia.

Ce taxa de timbru ati platit?