Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Disponibilizari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Disponibilizari

Ma intereseaza atunci cand o firma isi inchide punctul de lucru ce drepturi vor avea angajatii din acel punct de lucru sau de vor face ei dupa inchidera punctului de lucru
1. Cand se inchide un punct de lucru inseamna ca s-au desfiintat locurile de munca respective iar salariatii pot fi concediati cu art. 65 di Codul muncii si pot beneficia de indemnizatie de somaj.

2. Angajatorul le poate oferi alte locuri de munca cu care salariatii pot fi sau nu de acord.
In cazul concedierii pentru motive care nu tin de persoana salariatului , salariatii concediati pot avea urmatoarele drepturi :
- salarii compensatorii
- reducerea timpului de munca pe durata preavizului
- sa beneficieze de somaj daca indeplinesc conditiile prevazute de lege.

Acordarea salariilor compensatorii si reducerea timpului de munca pe durata preavizului este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.