Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale lichidare sau cesiune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

lichidare sau cesiune

e vb de o soc comerciala cu raspundere limitata cu asociat unic, vechime de aprox 3 ani, a mers ok pe profit pana prin trim 4 2008, criza, etc...si pana in prezent a acumulat datorii de aprox 8.000(opt mii) euro numai la buget stat (tva, imp profit, chelt salarii, etc.) nu si la terti.

am 2 posibilitati :
1. sa o cesionez, noul proprietar preia si activ si pasiv
2. sa o lichidez,
ce ma sfatuiti si care e mai ieftina ?
Cesionati-o.
Daca noul proprietar doreste sa preia Patrimoniul societatii , cel mai avantajos este sa o cesionati.Atentie , insa la formalistica.