Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mai este necesara repartitia de la AJOFM la angajare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mai este necesara repartitia de la AJOFM la angajare?

Buna ziua,

Vreau sa angajez doua persoane aflate in urmatoarea situatie: una a beneficiat de ajutor de somaj in urma cu mai mult timp (pana in iunie 2014), cealalta si-a incheiat contractul de munca cu angajatorul sau prin acordul partilor pentru a se angaja la mine. In acest caz mai este necesara declararea locurilor vacante la AJOFM respectiv obtinerea repartitiei, avand in vedere ca niciuna dintre aceste persoane nu este inregistrata la AJOFM in cautarea unui loc de munca si de asemenea posturile nu vor fi vacante mai mult de 5 zile.

Multumesc!
Dispozitia de repartitie de la AJOFM nu este un document obligatoriu pentru angajare.