Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie- perioada de preaviz din contractul din 2007 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie- perioada de preaviz din contractul din 2007 sau conform codului muncii actual?

Buna ziua,

va rog sa imi spuneti, eventul cu referire la legislatia care prevede, in urmatorul caz care este varianta corecta.
Persoana anagajata pe postul de economist, in anul 2007, acum doreste sa isi dea demisia cu respectarea perioadei de preaviz, dar se pune problema cat v-a fi in cazul acesta perioada preavizului:
- 15 zile calendaristice cat era stipulat in contractul de munca din 2007,

sau

-20 de zile lucratoare cat este in momentul de fata perioada de preaviz in cazul demisiei.

Nu stiu cum se procedeaza in astfel de cazuri, ce se aplica prevederea veche din contractul de munca, sau prevederile actuale.
Si inca ceva postul de economist este de executie sau conducere.

Astept un raspuns urgent!
Va multumesc, tuturor!

C stima
macko, utilizator
20 de zile lucratoare cat este in momentul de fata perioada de preaviz in cazul demisiei sau
...asa cum a fost modificat prin act aditional in caz ca s-a stipulat mai mult.
~ Conținut șters la cerere ~
gabrielaC5 a scris:

@trandafir2
Nu are cum sa se stipuleze o perioada mai mare decat prevede legea...

Da, este corect ce ati scris (ma gandeam la concediere). Bafta.
Codul Muncii nu impune nicio durata de 20 de zile lucratoare pentru demisie .

Art.81 alin.4 C.mun. prevede clar care este termenul de preaviz.
catre "freeelis":

Intrebam de durata perioadei de preaviz in caz de demisie, RESPECTIV ceea ce era stipulat in contractul de munca din 2007, sau ceeace ce este stipulat in actualul Cod al muncii la durata perioadei de preaviz in caz de demisie.

Multumesc pentru mesaje.

Cornel Vasile, Consilier juridic