Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Scutit de impozit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Scutit de impozit

Buna ziua, imi spuneti va rog pentru un programator angajat la stat este scutit de impozitul pe salarii? Multumesc
Institutiile publice nu au cum sa indeplineasca conditiile prevazute de Ordinul ministrului muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice, ministrului pentru societatea informationala si ministrului finantelor publice nr. 539/225/1479/2013 privind incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator.

Prin urmare, un angajat la stat nu poate beneficia de scutirea de impozit.