avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Trecere cu intarziere la impozit pe profit dupa ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Trecere cu intarziere la impozit pe profit dupa depasire prag 65000 euro

Buna ziua. Am preluat o firma cu luna octombrie 2014. Este platitoare de impozit micro. Am observat ca la luna iulie avea depasit pragul de 65000 euro pt trecere la impozit pe profit. Ma poate ajuta cineva cu un sfat. Pot sa fac trecerea la impozit pe profit cu 01.07.2014 desi pt trimestrul 3 s-a declarat si platit deja impozit micro? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:04, 13 Noiembrie 2014
Da, depuneti rectificativa la D100 cu impozit micro pe zero, inca un D100 cu impozit profit si depuneti acum 010 cu trecere de la impozit profit de la 01.07.2014.
Ca o completare, depunerea cu intarziere a D010 este sanctionata cu amenda.
Si D100 pt impozitul pe profit ar fi cu amenda dar daca nu ma insel se cumuleaza cu amenda de la D010.
Inspectorii pot decide ca, avand in vedere ca sunt schimbari si ca se doreste o clarificare alegerea sa nu fie amenda. Au aceasta optiune iar aceasta este avertismentul.
Ultima modificare: Joi, 13 Noiembrie 2014
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depasire 100.000 eura ca in cursul anului lalicu lalicu Daca o microintreprindere depaseste 100.000 euro CA la sfarsitul lunii august 2008 cu ce data trebuie sa treaca la impozit pe profit 01.09.08 sau 01.10.08 ... (vezi toată discuția)
Declaratia 100 gresita gabiti gabiti daca am gresit D100 , am auzit ca nu mai trebuie sa depun rectificativa 710 , deoarece la 101 care nu este gresita se cumuleaza si platesc doar ce a mai ramas, ... (vezi toată discuția)
Declaratie 010 -un sfat, va rog! Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua! Am depus 010 crezand ca am CA sub 65.000 Eur insa nu vreau prin optiune sa fiu platitoare de impozit pe venit, vreau sa raman in continuare pe ... (vezi toată discuția)