Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Trecere cu intarziere la impozit pe profit dupa ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Trecere cu intarziere la impozit pe profit dupa depasire prag 65000 euro

Buna ziua. Am preluat o firma cu luna octombrie 2014. Este platitoare de impozit micro. Am observat ca la luna iulie avea depasit pragul de 65000 euro pt trecere la impozit pe profit. Ma poate ajuta cineva cu un sfat. Pot sa fac trecerea la impozit pe profit cu 01.07.2014 desi pt trimestrul 3 s-a declarat si platit deja impozit micro? Multumesc
Da, depuneti rectificativa la D100 cu impozit micro pe zero, inca un D100 cu impozit profit si depuneti acum 010 cu trecere de la impozit profit de la 01.07.2014.
Ca o completare, depunerea cu intarziere a D010 este sanctionata cu amenda.
Si D100 pt impozitul pe profit ar fi cu amenda dar daca nu ma insel se cumuleaza cu amenda de la D010.
Inspectorii pot decide ca, avand in vedere ca sunt schimbari si ca se doreste o clarificare alegerea sa nu fie amenda. Au aceasta optiune iar aceasta este avertismentul.
Iulian MANEA, Contabil