Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general conventie civila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

conventie civila

buna,
o firma de brokeraj (asigurari) incheie conventie civila cu o persoana fizica (agent de asigurari)
firma de brokeraj retine 10% imp venit
firma de brokeraj mai are alta obligatie?.... mai tr sa retina ceva (asigurari de genul cas, cass) etc?
va multumesc
zdb a scris:

buna,
o firma de brokeraj (asigurari) incheie conventie civila cu o persoana fizica (agent de asigurari)
firma de brokeraj retine 10% imp venit
firma de brokeraj mai are alta obligatie?.... mai tr sa retina ceva (asigurari de genul cas, cass) etc?
va multumesc

referitor la convetia civila, angajatorul are obligatia doar a retinerii impozitului de 10 sau 16 %, si declararea acestora in 100 si 205. Tote celelalte obligatii declarative si plata a contributiilor revin prestatorului din conventia civila.

Succes!
in cazul conventiei civile , Dmv ca angajator aveti obligativitatea retinerii a 10 % , duoa cum ati mentionat si declararea lor .