avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general conventie civila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

conventie civila

buna,
o firma de brokeraj (asigurari) incheie conventie civila cu o persoana fizica (agent de asigurari)
firma de brokeraj retine 10% imp venit
firma de brokeraj mai are alta obligatie?.... mai tr sa retina ceva (asigurari de genul cas, cass) etc?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 19:13, 29 Mai 2009
zdb a scris:

buna,
o firma de brokeraj (asigurari) incheie conventie civila cu o persoana fizica (agent de asigurari)
firma de brokeraj retine 10% imp venit
firma de brokeraj mai are alta obligatie?.... mai tr sa retina ceva (asigurari de genul cas, cass) etc?
va multumesc


referitor la convetia civila, angajatorul are obligatia doar a retinerii impozitului de 10 sau 16 %, si declararea acestora in 100 si 205. Tote celelalte obligatii declarative si plata a contributiilor revin prestatorului din conventia civila.

Succes!
in cazul conventiei civile , Dmv ca angajator aveti obligativitatea retinerii a 10 % , duoa cum ati mentionat si declararea lor .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventie civila potrivit codului civil implica art. 52 cod fiscal scumpicu scumpicu Lucrez la o firma de constructii si si-au incheiat o conventie civila cu un proiectant in conditiile codului civil si a articolului 52 cod fiscal. Spuneti-mi ... (vezi toată discuția)
Contractele civile huana huana sunt angajata la un club sportiv municipal, unde se vor incheia contracte civile de prestari servicii, am 2 intrebari: 1. cu cat se va impozita venitul? cu 16 ... (vezi toată discuția)
Retinere la sursa contributii sanatate 2012 enna65 enna65 Buna ziua! Am primit o decizie de impunere pentru contributia de sanatate datorata pe anul 2012 pentru venituri asimilate salariilor. Mentionez ca in anul ... (vezi toată discuția)